Tarih - Tarih Öğretmenlerine Kaynak

Kahvehaneler - Vedat Nedim Tör

KAHVEHANELER

Kahvehaneler için modern meddahlar, âşıklar ve saz şairleri yetiştirebiliriz . Kahvehanelerde birer okuma köşesi açabiliriz . Kahvehanelerde kültür filmleri göstermek için gezgin sinema teşkilâtı kurabiliriz. Kahvehanelerde ümmîlikle savaş kursları, tıbbî danışma, dilekçe ve mektup yazma saatleri açabiliriz. Kısaca, kahvehaneleri birer halk eğitim, eğlenim ve yardım ocağı haline getirebiliriz. Yeter ki, biz aydınlar, kendi kendimize gelin güvey olmaktan çıkalım da, Halk için ve Halk içinde çalışmanın zevkini bir nefes olsun tadalım.

VEDAT NEDİM TÖR

Vedat Nedim Tör1897'de İstanbul'da doğdu.  Kadro dergisi kurucularından, ekonomist, yazar. 1916'da Mekteb-i Sultani'yi (Galatasaray Lisesi) bitirdi. Eğitimini Almanya'da sürdürdü. 1912'de Berlin Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı. Türkiye'ye dönüşünde Aydınlık dergisi çevresinde oluşan sol harekete katıldı. 1927'de gizli Türkiye Komünist Partisi yöneticilerinden olduğu suçlamasıyla tutuklandı. 4 ay hapis cezası aldı. 

1923-1933 arasında Ticaret Bakanlığı'na bağlı Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti Merkez Müdürlüğü, 1933-1937 arasında Basın Yayın Genel Müdürlüğü, 1938-1944 arasında Ankara Radyosu Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Yapı ve Kredi Bankası'nda kültür ve sanat danışmanlığı yaptı. 1930'larda ekonomi yazılarıyla dikkat çekti.

"Kadro" dergisinin kurucularından ve bu dergi çevresindeki siyasal düşünce akımının öncülerinden oldu. 1943-1946 arasında "Hep Bu Topraktan" adlı dergiyi yönetti. Yapı ve Kredi Bankası adına aralarında Aile, Doğan Kardeş, Resimli Hayat ve Sanat Dünyamız'ın da bulunduğu çeşitli dergileri yayınladı, yönetti. 8 Nisan 1985'te İstanbul'da vefat etti.

etarih istatistik

Makale Görünüm Sayısı
26743475

48 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi