Tarih 10 Etkinlikleri

Zeytinburnu'nda Bir Fetih Hatırası: Kazlı Çeşme

Kazlı Çeşme

 
Tahrip edilmiş Kazlı Çeşme  Kazlı Çeşme'nin tahrip edilmeden önceki hali.

Kazlıçeşme semtine adını veren; bölgede yer alan, üzerinde kaz kabartması bulunan çeşmedir.

Kazlı Çeşme, dış mekânda serbest, tek cepheli, kanatsız, tek musluklu, küp gövdeli, kesme taştan klâsik üslupta yapılmış bir çeşmedir. Kitabesinin altında, kare bir çerçevenin içinde alçak kabartma şeklinde stilize işlenmiş bir kaz resmi bulunmaktadır.

Çeşmenin yapılışına dair çeşitli söylenceler vardır. Bunlardan en çok itibar göreni; İstanbul Kuşatması esnasında başgösteren su sıkıntısının, uçuşan kazların takip edilmesiyle, onların konduğu yerin kazılması sonucu çıkan su kaynağı için yapıldığıdır. Kazlı Çeşme adının da buradan geldiğine inanılır.

 

Çeşmenin üzerinde yer alan kitabede, çeşmenin Hicrî 953 / Miladî 1537 senesinde Mehmed isimli bir kişi tarafından yaptırıldığı görülmektedir. Yapısı çok sade olan çeşmenin her iki yanındaki yük koyma taşları günümüze değin gelmiştir. Üstünde büyük bir kaz kabartması bulunmaktaydı. Yapma erdemine ulaşamayan yıkmayı marifet sayan azgelişmiş vandalistler çeşmenin kaz kabartmasını tahrip etmeyi başardılar!

Zeytinburnu sınırları içerisinde yer alan diğer tarihi çeşmeler ve yapıldıkları yıllar şöyledir:

Nafiz Efendi Sebili-1848 Kapıcı İsmail Ağa Çeşmesi-1903 Hacıbayram Can Çeşmesi-1548 Merkez Efendi Çeşmesi-1811 Takyeci Çeşmesi-1578 Ali Bey Çeşmesi-1706 Emine Sultan Meydan Çeşmesi-1715 Sadrazam Ali Paşa Çeşmesi-1719 Hüseyin Bey Çeşmesi-1850 Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi-Bilinmiyor

 

etarih istatistik

Makale Görünüm Sayısı
26763077

199 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi