Erol KÖMÜR

Tarih Ders Kitaplarının .Pdf Sürümleri

Tarih Ders Kitaplarının .Pdf SürümleriTarih öğretmeni ve öğrencilerimiz ders içi ve ders dışında tarih ders kitaplarının .pdf versiyonlarını yaygın olarak kullanmaktadırlar. Bu maksatla Milli Eğitim Bakanlığı da tüm ders kitaplarının .pdf versiyonlarını kendi sitesinde yayınlamaktadır. PC, notebook, tablet, mobil telefon vb. aygıtlarda kullandığımız bu materyaller dosya büyüklüklerinden dolayı zaman zaman sundukları kolaylıklar kadar eziyette yaşatmaktadır. MEB’nın dağıttığı kapasiteleri  sınırlı tabletlerde boyutu yüksek .pdf dosyalarının açılması işlenmesi tekrar kaydedilmesi zaman aldığı gibi, yüksek boyutlu dosyalar kapasitenin tükenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu ve benzeri teknik sorunları aşmak, öğretmen ve öğrencilerimize daha kullanışlı ders kitapları sunmak adına, yararlı olacağını düşündüğümüz bir çalışma yaptık.

Ders kitaplarının içerik ve görüntü kalitesine zarar vermeden boyutlarını küçülttük. Ders kitapları ünitelere böldük. Böylece hem taşındıkları ortamlarda fazladan yer kazandık, hem de dosyaların ilk açılma, işlenme ve kaydetme performanslarını iyileştirmiş olduk.

 

Örnek: 

Uluslar arası İlişkiler Ders Kitabı 87,7 MB. İken 21,4 Mb’e düşürüldü.

Tarih 9 Ders Kitabı 114 Mb’ten 13,3 Mb’te indirildi.

Tarih 10 Ders Kitabı 139 MB’ten 65,8 Mb’te düşürüldü.

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 144 MB’ten 66 Mb’te düşürüldü.

Ünitelere ayrılan kitapların sayfa adedine göre üniteler  1,5 Mb ila 4 Mb arasında dosya boyutlarına küçültülmüş oldu. Kullandığımız cihazların teknolojisi, modeli ne kadar yüksek-hızlı olursa olsun 144 MB lık bir dosya ile 1,5 Mb’lik bir dosyayı açma ve işleme hızları aynı olmayacaktır.

Yararlı olması dileği ile…

Ders Kitaplarına eKütüphane'mizin e-kitap linkinden ulaşmak için tıklayınız...

etarih istatistik

Makale Görünüm Sayısı
26758317

100 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi