Tarih-Tube

Gazi Mustafa Kemal (Atatürk)'e ait en eski ve en net video görüntüleri Çanakkale-1915

Gazi Mustafa Kemal'in de içinde yer aldığı Çanakkale Cephesi kurmay heyetinin 1915 yılında çekilmiş görüntülerinden oluşmaktadır. Video Liman Von Sanders Paşa'nın görüntüleri ile birlikte başlamakta, cephede görev yapan kurmay subayların çoğu videoda yer almaktadır. Mustafa Kemal'e ait en eski ve en net video görüntülerinden biridir. Video hakkındaki detaylar için etarih.com ekibi ile irtibata geçiniz.

Devamını oku...

Minyatür, Gravür, Kartpostal ve Fotoğraflarla Ayasofya Camii Albümü

Minyatür, Gravür, Kartpostal ve Fotoğraflarla Ayasofya Camii Albümü Kaynaklar: Abdullah Frères, The Sultan's Imperial Gallery Abdul Hamid II Collection Abdul Mecid'in A.B.D.ye Gönderdiği Hediye Albümler Minyatür ve Gravürlerle Kültür Varlığımız Albümü Atatürk Kitaplığı Resim Koleksiyonu Kongre Kütüphanesi (www.loc,gov) Ali Rıza Paşa, -1907 Sebah & Joaillier Haghe, Louis, 1806-1885, lithographer (1852) Fossati, Gaspare, 1809-1883, artist (1852) AYASOFIA / CONSTANTINOPLE / ABDVL MEDJID (Ayasofya Albümü Londra Baskısı) Chevalier Caspard Fossati.

Şehit Binbaşı Bedir Karabıyık 1954-1994


       1954 Tarihinde Balıkesir Manyas'ta dünyaya gelmiştir. Bedir Karabıyık astsubay babası Ahmet Karabıyık şehit olduğunda henüz, on aylık bir bebekti. Bu yüzden şehit olan babasını hiç tanıyamamıştır. Onu büyüten, okutan ve yetiştiren annesi Saadet hanım olmuştu. Saadet hanım kocasından aldığı şehit maaşı yetmediği için gece yanlarına kadar dikiş dikerek çalışıyor ve Bedir ’i bağrına basarak iyi yetişmesi için her güçlüğe katlanıyordu. Çocuklarını çok seviyor, ancak Saadet hanımda Bedir’in sevgisi ve yeri başkaydı. Bu sebeple de aralarındaki sevgi, anne evlat sevgisinin çok ilerisine gitmiştir.

      Saadet hanım bin bir güçlüğe rağmen çocuklarını yetiştirmeye muvaffak olmuştu. Oğulları babalarının yolunu tutmuş askeri okullarda okuyarak subay çıkmışlardı. Büyük oğlu Cengiz Karabıyık Hava Harp Okulunu bitirerek pilot, Bedir Karabıyık ’da Kara Harp Okulunu bitirerek Teğmen çıkmıştı. Saadet hanım oğullan ile iftihar ediyordu. Emekleri boşa çıkmamıştı. Her biri vatana millete faydalı birer insan olarak yetişmişlerdi.
       1969 yılında Üsteğmen Cengiz Karabıyık Diyarbakır'da görev yaparken eğitim uçuşu sırasında yere çakılması sonucunda şehit olmuştu. Bedir Karabıyık Üsteğmen rütbesine yükselinceye kadar memleketin çeşitli yerlerinde güreşini bir komando subayı olarak sürdürdü. Bu arada Bandırma eşrafından olan annesinin de sevdiği ve beğendiği bir ailenin kızı olan Meral hanımla evlenerek mutlu bir yuva kurdular. Bu mutlu evlilikten Tahir ve Taha isimlerini verdikleri iki çocukları oldu.

Devamını oku...

Reklamlar