Tarih-Tube

Şehit Binbaşı Bedir Karabıyık 1954-1994


       1954 Tarihinde Balıkesir Manyas'ta dünyaya gelmiştir. Bedir Karabıyık astsubay babası Ahmet Karabıyık şehit olduğunda henüz, on aylık bir bebekti. Bu yüzden şehit olan babasını hiç tanıyamamıştır. Onu büyüten, okutan ve yetiştiren annesi Saadet hanım olmuştu. Saadet hanım kocasından aldığı şehit maaşı yetmediği için gece yanlarına kadar dikiş dikerek çalışıyor ve Bedir ’i bağrına basarak iyi yetişmesi için her güçlüğe katlanıyordu. Çocuklarını çok seviyor, ancak Saadet hanımda Bedir’in sevgisi ve yeri başkaydı. Bu sebeple de aralarındaki sevgi, anne evlat sevgisinin çok ilerisine gitmiştir.

      Saadet hanım bin bir güçlüğe rağmen çocuklarını yetiştirmeye muvaffak olmuştu. Oğulları babalarının yolunu tutmuş askeri okullarda okuyarak subay çıkmışlardı. Büyük oğlu Cengiz Karabıyık Hava Harp Okulunu bitirerek pilot, Bedir Karabıyık ’da Kara Harp Okulunu bitirerek Teğmen çıkmıştı. Saadet hanım oğullan ile iftihar ediyordu. Emekleri boşa çıkmamıştı. Her biri vatana millete faydalı birer insan olarak yetişmişlerdi.
       1969 yılında Üsteğmen Cengiz Karabıyık Diyarbakır'da görev yaparken eğitim uçuşu sırasında yere çakılması sonucunda şehit olmuştu. Bedir Karabıyık Üsteğmen rütbesine yükselinceye kadar memleketin çeşitli yerlerinde güreşini bir komando subayı olarak sürdürdü. Bu arada Bandırma eşrafından olan annesinin de sevdiği ve beğendiği bir ailenin kızı olan Meral hanımla evlenerek mutlu bir yuva kurdular. Bu mutlu evlilikten Tahir ve Taha isimlerini verdikleri iki çocukları oldu.


       Bedir Karabıyık Binbaşı rütbesinde iken tayini Kars ’a 28. Piyade alayına çıkmıştı. O sıralar Kars bölgesinde PKK teröristleri faaliyet gösteriyor hunharca müdafaasız insanları katletmeye devam ediyorlardı. Bedir Binbaşı iyi bir komando subayı olduğu için PKK ile girişilen her çatışmaya iştirak ediyor, hainlere göz açtırmıyordu. Çoğu zaman çatışmalara giden genç subaylara "siz geri durun sizin yerinize ben giderim " demek suretiyle adeta şehitlik mertebesine ulaşmak için özel gayret sarf ediyordu. Cephede yazıp annesine gönderemediği bir mektupta bu açıkça görülmekteydi.
       Türk Milleti kahraman imanlı bir vatan evladını kaybetmenin acısını 4 nisan 1994 günü yaşıyordu. Binbaşı Bedir Karabıyık görev yaptığı Sarıkamış’ta hain PKK ile girdiği sıcak çatışmada vurularak Şehit düşmüştür.
       Şehit Binbaşı Bedir Karabıyık son arzusu olan şehadet şerbetini içmiş, tam söylediği gibi şehit olduğunda göğsünde Kur’an-ı Kerim çıkmıştı. Bu Kur’an-ı Kerim ve ailesine yazdığı fakat gönderemediği mektup eşyaları ile birlikte ailesine teslim edilmiştir.

ŞEHİT BİNBAŞI BEDİR KARABIYIK'IN VASİYETİ

VASİ YETİMDİR

Canım Anneciğim; Her şeyimi ama her şeyimi sana borçluyum. Hep sana hizmet etmeyi, yanımda kalmanı, sana hürmet etmeyi, güzel kokunu koklamayı arzuladım. Anneciğim ; dünyayı sevemedim tadda alamadım. Allah’ın emir ve rızasına aykırı her şey beni rahatsız etti. Velhasıl dünya bana küstü ben de ona. Bilmiyorum ama zannediyorum senin dualarının bereketiyle ömrüm uzun olur. Sen veya ben önce gidersek önce giden kucağını açıp beklesin. Elbette kavuşacağız. Saçından bende bir tutam var; Onu yanımda taşıyorum. Ölürsem Allah’ın izniyle bu kahramanca olacaktır. Saçının telleri yanımda kalsın; sakın ağlama . Bil ki göğsümde Kur'ân var. Dudaklarım da son olarak Allah'ı zikretti. Gönlün müsterih olsun. İbadetlerimi, zikirlerimi hep bağışladım. Elimde bir şey kalmadı. Rabbimin huzuruna bomboş gidiyorum. O'nun gufranının kuşatacağını umuyorum. Sana başka ne yazayım ; evvel gidene selam olsun.

Oğlun Bedir

Şehit Binbaşı Bedir Karabıyık'ı Anma Töreni 04 Nisan 2004

ŞEHİT BİNBAŞI BEDİR KARABIYIK (TGRT-Arşivinden)

Reklamlar